Doskonale – Niedoskonali

Czym jest trójkąt równowagi?

W pędzie życia warto przez chwilę zatrzymać się i pomyśleć nad jego jakością. Nad tym, czy poszczególne sfery naszego życia są ze sobą we wzajemnej równowadze i harmonii, czy którakolwiek ze sfer wybija się na pierwszy plan, na czym, prędzej czy później, ucierpią pozostałe. W takiej analizie pomocny może być dla nas przykład trójkąta równowagi.

Co wspólnego ma trójkąt równoboczny z trzema sferami naszego życia?

Jeśli wyobrazimy sobie trójkąt o wszystkich bokach równych, to możemy powiedzieć, że ma on bardzo harmonijny kształt, przyjemny dla oka i dla naszego mózgu.

Teraz możemy przypisać każdemu z jego boków jedną ze sfer naszego życia. Niech jeden bok będzie sferą życia osobistego, drugi — życia rodzinnego, a trzeci — zawodowego.

Każdy z tych obszarów jest ważny dla każdego z nas. Praca, którą wykonujemy, stanowi ważną i dużą część naszego życia, a jeśli dodatkowo jest naszą pasją i możemy się dzięki niej realizować i otrzymywać za jej wykonanie satysfakcjonujące nas wynagrodzenie, to tylko jeszcze lepiej. Nasza tożsamość zawodowa określa, kim jesteśmy w życiu społecznym, często także nasz status. To ważny element naszego życia.

Życie rodzinne dla większości z nas jest bardzo istotne — często nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w pojedynkę. Rodzina, nasi bliscy dają nam wsparcie i chronią, pomagają (oczywiście nie zawsze tak musi być, zdarzają się nam różne sytuacje i zawirowania życiowe). Rodzina dla większości z nas jest olbrzymią wartością w życiu.

I wreszcie życie osobiste. Każdy z nas jest niepowtarzalną jednostką i najważniejsze jest, żeby dbać nie „także” o siebie samych, ale „przede wszystkim” o nas samych, a dopiero potem o innych. Bez umiejętności określenia własnych potrzeb, celów nie możemy zadbać o siebie samych, realizować się, osiągać spełnienia i satysfakcji tak w życiu rodzinnym, jak i zawodowym.

A co się stanie, gdy równowaga zostanie zachwiana?

trójkąt równowagi doskonale niedoskonali

Jeśli wrócimy na moment do naszego trójkąta o równych bokach, trójkąta równowagi, i wyobrazimy sobie, że jeden z boków jest dłuższy albo dwa z nich są dłuższe od trzeciego, to łatwo możemy sobie wyobrazić, że równowaga jest naruszona.

Jeśli na przykład koncentrujemy się tylko na życiu zawodowym, a ignorujemy życie rodzinne i osobiste, to łatwo dopowiedzieć sobie scenariusz bogaty w konsekwencje. Jeśli poświęcamy się tylko rodzinie, nie dbając o swoje życie osobiste i zawodowe, to oczywiste jest, że narażamy się na frustracje, dylematy i rozczarowania. Jeśli natomiast koncentrujemy się na życiu osobistym, mając za nic pozostałe dwie sfery, to jasne jest, że kłopoty zawodowe i rodzinne są tylko kwestią czasu.

Oczywiście możemy mnożyć kombinacje, wydłużając boki naszego trójkąta w dowolnej konfiguracji. Oczywiście nigdy nie jest tak, że trójkąt raz osiągnie idealny kształt i więcej go nie zmieni.

Długość jego boków nieustannie i dynamicznie się zmienia w zależności od tego, jakie decyzje podejmujemy, jakimi wartościami się kierujemy, w jakim miejscu życia jesteśmy. Rzecz w tym, żeby w tej dynamice zachować względną równowagę. Czasami jest tak, że doświadczamy kluczowego momentu życiowego, kryzysu i wówczas nasz trójkąt może przez pewien czas mieć mocno nieharmonijny kształt — po to, abyśmy mogli dokonać w naszym życiu istotnych zmian.

Zatem nasz trójkąt równowagi pięknie obrazuje ważne obszary naszego życia oraz wzajemne relacje i zależności między nimi.

Chciałabym, abyśmy zapamiętali trójkąt równoboczny jako symbol równowagi i harmonii pomiędzy trzema sferami naszego życia – osobistą, rodzinną i zawodową, pamiętając jednocześnie o tym, że one wszystkie wzajemnie na siebie oddziałują. Warto zatem poświęcić czas i uwagę na to, by nie zaniedbać którejkolwiek ze sfer, ponieważ koniec końców ucierpią na tym pozostałe sfery naszego życia.

doskonale niedoskonali
>> Może Cię zaciekawić:  Jak i dlaczego powstał projekt Doskonale Niedoskonali? Jakie są cele i założenia projektu Doskonale Niedoskonali Co to znaczy być Doskonale Niedoskonałym Trzeci rozdział książki – co w nim znajdziesz? Co to są kluczowe momenty życiowe? Kryzys połowy życia – co to takiego i kogo dotyczy? >> Gdzie nas znajdziesz: Fanpage: Doskonale Niedoskonali Grupa: My. Doskonale Niedoskonali >> Książki: agatalimanowka.pl/sklep

Skocz do sklepu

DOSKONALE NIEDOSKONALI

Może Cię też zaciekawi...

Zostań autorem książki "Doskonale Niedoskonali"!

Wierzysz w to, że aby osiągnąć sukces, trzeba po drodze pokonać wiele zakrętów? Chcesz zainspirować innych i pokazać, że wcale nie trzeba być doskonałym, by działać? 

Dołącz do grona doskonale niedoskonałych autorów i napisz z nami książkę.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz