Doskonale

Co to są kluczowe momenty życiowe?

Jak sądzisz, jakie sytuacje z Twojego życia Cię ukształtowały? Które szczególnie zmieniły Twoje myślenie? Co sprawiło, że jesteś właśnie tą osobą i posiadasz właśnie takie poglądy? Kluczowe momenty Twojego życia, o których tu mowa, nie zawsze będą tymi szczęśliwymi, ale jedno jest pewne – doprowadzą Cię do zmian w Twoim życiu, do przełomu, do wewnętrznej transformacji…

Oprócz tego, że obserwowałam moich klientów i miałam zaszczyt towarzyszyć im w momentach przemian, kluczowych momentach życiowych, jak przełom środka życia, to także zastanawiałam się nad sobą i swoją misją biznesową. Od dziecka stawiałam sobie wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o osiągnięcia. Pragnęłam tego także dla moich klientów, jeśli i oni tego chcieli. Dlatego szlifuję diamenty.

KLUCZOWE MOMENTY ŻYCIOWE – PROCES SAMODOSKONALENIA

proces samodoskonalenia

Niezwykle istotny jest sam proces samodoskonalenia. Wierzę, że istnieje w nas głębokie pragnienie dążenia do doskonałości, jednak to sam proces dążenia do niej jest najważniejszy, to on jest istotą naszego samodoskonalenia. Po drodze uczymy się, popełniamy błędy, jesteśmy nieperfekcyjni, niedoskonali, mamy wątpliwości, zmagamy się emocjami, szukamy odpowiedzi na pytania, a mimo to są osoby, które inspirujemy, które nas kochają, dla których jesteśmy perfekcyjni w swej niedoskonałości, doskonale niedoskonali.

Paradoksalnie jesteśmy jednocześnie skończoną doskonałą całością i nieustannie się zmieniamy, świadomie dążąc do coraz lepszej wersji siebie wielowarstwowo, w różnych obszarach życia.

Każdy z nas w cyklu swojego życia przechodzi kluczowe momenty życia zawodowo, osobiście i rozwojowo. Zależą one jednocześnie od wielu czynników:

  • wieku,
  • poziomu naszej świadomości,
  • motywacji,
  • czynników od nas niezależnych – śmierć kogoś bliskiego,
  • albo czynników częściowo zależnych — uwarunkowań środowiskowych, genetycznych czy relacji w związku.

Ponadto każdy z nas pracuje nad sobą — zmienia w ciągu swojego życia koncepcję siebie. Dodatkowo większość z nas dociera do środka życia i zastanawia się co dalej — ocenia i podsumowuje swoje życie w głównych obszarach — zawodowym, rodzinnym i osobistym. To, jak wypadnie bilans, zależy od wielu czynników. Istotne jest, czy jesteśmy osobami świadomymi siebie i pracującymi aktywnie nad swoim rozwojem, czy kluczowe momenty życiowe są od nas zależne, czy nie oraz w jakim okresie życia lub wieku jesteśmy.

A GDYBY TAK ODPUŚCIĆ?

kluczowe momenty

Z jednej strony doskonałość jest tylko ideą, do której dążymy i której nie osiągniemy, bo jest tylko ideą, abstrakcją. Z drugiej jednak wyznacza nam naszą drogę samodoskonalenia. Jeśli zdejmiemy z siebie nadmierną presję dążenia do doskonałości, to ta droga będzie o wiele łatwiejsza. Zauważyłam, że niektórzy z moich klientów bardzo pragną zrealizować wiele ambitnych planów w biznesie i w życiu. Paradoksalnie — im wyższe wymagania sobie stawiają, tym mniej efektywnie realizują swoje cele, ponoszą większe koszty i częstsze porażki i są bardziej sfrustrowani i rozczarowani, wątpią w swoją wartość jako osoby.

Jak definiuje kluczowy moment życiowy jedna z naszych autorek, Anna Wawrzyniak?

Kluczowy moment życiowy to chwile, wydarzenia i sytuacje, które determinują przełomy, wyglądy, zmiany, a nawet transformacje.

Mogą być wywołane przez nasze decyzje i podjęte w tym kierunku działania. Nie zawsze jednak kluczowy moment życiowy jest od nas zależny. Czasami wręcz przeciwnie, dzieją się one poza nami lub nie mamy na nie żadnego wpływu ani możliwości kontroli i zwyczajne nie jesteśmy na nie przygotowani.

Kluczowe momenty mają różne zabarwienie emocjonalne.

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu kluczowych momentów. Mogą one dotyczyć na przykład założenia rodziny, wyboru studiów, budowy domu, przeprowadzki do innego państwa, założenia własnego biznesu czy przejścia na emeryturę. Kluczowe momenty mają różne zabarwienie emocjonalne. Są oczywiście te nasycone endorfinami, jak urodzenie dziecka, zmiana pracy czy napotkanie na swojej drodze inspirującej osoby. Ale to także sytuacje, które oceniamy jako trudne:

  • śmierć bliskiej osoby,
  • rozstanie,
  • wyprowadzka dziecka (syndrom pustego gniazda).

Doświadczyłam większości z tych sytuacji. 

Pozornie złe sytuacje nie zawsze niosą za sobą tylko złe konsekwencje.

Czym dla mnie jest kluczowy moment? To czas, w którym uświadamiam sobie, co jest dla mnie faktycznie ważne, kim jestem i kim chcę być. A więc doświadczam wglądu, który pozwala mi się transformować.

To taki rodzaj przebudzenia szczególne momenty przebudowy siebie i swojej hierarchii wartości. Czasami coś, co wydaje nam się trudne i tragiczne, paradoksalnie zmienia nasze podejście i staje motorem do zmiany, do podjęcia decyzji. Inaczej mówiąc, nie wszystko, co nas spotyka i jest oceniane jako złe, okazuje się być takie w dalszej perspektywie. Jestem najlepszym przykładem, że to właśnie takie wydarzenie jak wypadek w konsekwencji stał się motorem do podjęcia dobrych decyzji i dobrych zmian rzutujących na jakość mojego życia.

Wszystko, co się dzieje, dzieje się dla Ciebie, a nie Tobie.

A jakie były Twoje kluczowym momenty życiowe? Zatrzymaj się i sprawdź co Cię ukształtowało, co sprawiło, że jesteś właśnie takim człowiekiem…

doskonale niedoskonali

Skocz do sklepu

Może Cię też zaciekawi...

Zostań autorem książki "Doskonale Niedoskonali"!

Wierzysz w to, że aby osiągnąć sukces, trzeba po drodze pokonać wiele zakrętów? Chcesz zainspirować innych i pokazać, że wcale nie trzeba być doskonałym, by działać? 

Dołącz do grona doskonale niedoskonałych autorów i napisz z nami książkę.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz