Doskonale – Niedoskonali

Jak pielęgnować własną wrażliwość i widzieć więcej?

Zacznijmy od tego czym w ogóle jest wrażliwość. Wrażliwość to zdolność przeżywania wrażeń, emocji, zdolność organizmu do reagowania na bodźce. Bywa odbierana różnie. Przez jednych opisywana zdecydowanie jako cecha korzystna, przez innych – dowód słabości. A jak widzę to z mojej perspektywy? Jak jest naprawdę? Dowiedz się jak pielęgnować swoją wrażliwość i jak ją rozwijać, ponieważ bezapelacyjnie warto.

Poznaj korzyści bycia wrażliwym

Dzięki pielęgnowaniu własnej wrażliwości i dostrzeganiu więcej – bólu, cierpienia, potrzeby pomocy innym – możemy budować w sobie pragnienie przeciwstawienia się przemocy i działać. Bywa, że wstydzimy się własnej wrażliwości, ponieważ sami nie jesteśmy pewni, czy jesteśmy wystarczająco dobrzy i wartościowi, aby unieść odpowiedzialność i zmierzyć się z konsekwencjami.

Otóż jesteśmy wystarczająco dobrzy i nie musimy szukać winy w innych ani nikogo się obawiać. To akt odwagi być wrażliwym i tę wrażliwość pielęgnować. Może ona kojarzyć się nam z niepewnością, podejmowaniem ryzyka i narażeniem się na zranienie swoich emocji przez innych.

Warto, żebyś pamiętał, że wrażliwość to nie tylko takie emocje jak żal czy rozczarowanie, kiedy zostaniemy odrzuceni lub skrytykowani przez innych, ale również dzięki niej rodzą się pozytywne uczucia, jak miłość, radość, empatia, kreatywność czy poczucie przynależności do innych. Bez pielęgnowania wrażliwości nasze życie jest bierne, płaskie, bardzo zachowawcze i prowadzi nas wprost do konformizmu.

Wrażliwość objawem słabości?

wrażliwość dnd

Bycie wrażliwym to nie jest objaw słabości, a zaprzeczanie istnieniu wrażliwości i udawanie, że jesteśmy samowystarczalni i nie potrzebujemy innych do przeżywania życia w pełni, to gotowy przepis na wegetację, a nie autentyczne doświadczanie życia. Każdy z nas ma charakterystyczny poziom wrażliwości, a jeśli odcinamy się od naszych emocji, to jednocześnie oddalamy się od tego, co tak naprawdę nadaje naszemu życiu sens. Warto zaryzykować i zaufać sobie i innym i pielęgnować swoją wrażliwość, aby nasze życie było pełniejsze i miało swój niepowtarzalny smak i kolor.

Wrażliwość w związku dwojga ludzi

Wrażliwość to także to, że, jak pisze Eduardo Galeano:

„[…] mamy odwagę być sami i odwagę ryzykować bycie razem”.

To budzenie się rano obok ukochanej osoby i mocna świadomość, że „kochamy kogoś, kto może, choć nie musi, odwzajemnić nasze uczucie, kto może zostać z nami do śmierci, ale równie dobrze może bez uprzedzenia nagle odejść”, jak pisze Brené Brown. Bo bycie razem to nie szukanie kogoś, kto się nami zaopiekuje i przejmie za nas odpowiedzialność. To wspólne bycie dwóch niezależnych jednostek i dawanie sobie i drugiej osobie prawa do wolności, niezależności i wolnego wyboru. Świadomość, że nic nie jest na zawsze, może być dla wielu osób przerażająca. Z drugiej strony to akt odwagi mieć tego świadomość i ryzykować bycie razem. Ryzykować miłość.

Jak pisał Erich Fromm: “Jeśli nasze zachowanie uznają za „aspołeczne” lub „irracjonalne” – niech i tak będzie. Najbardziej gniewa ich nasze poczucie wolności i nasza odwaga bycia sobą”.

Bądźmy zatem odważni, odważnie pielęgnujmy własną wrażliwość, a odkryjemy nieznane pokłady naszej osobowości.

Skocz do sklepu

DOSKONALE NIEDOSKONALI

Może Cię też zaciekawi...

Zostań autorem książki "Doskonale Niedoskonali"!

Wierzysz w to, że aby osiągnąć sukces, trzeba po drodze pokonać wiele zakrętów? Chcesz zainspirować innych i pokazać, że wcale nie trzeba być doskonałym, by działać? 

Dołącz do grona doskonale niedoskonałych autorów i napisz z nami książkę.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz