Doskonale – Niedoskonali

Jak być kreatywnym i być częścią czegoś większego?

Oprócz miłości i pielęgnowania wrażliwości, o których mówiliśmy w naszych poprzednich wpisach, chcemy także odważnie dbać o swoją kreatywność. Ten twórczy proces umysłowy wymaga bowiem odwagi, by umożliwić mu powstawanie nowych idei, koncepcji, pomysłów. Co może mu przeszkodzić?

Czego się obawiasz?

Kreatywność to również efekt pielęgnowania naszej wrażliwości. Z lęku przed oceną obawiamy się także pokazać światu nasze dzieła:

  • opowiadanie,
  • nowy projekt,
  • pomysł na biznes.

Nie mamy przecież pewności, że inni nas docenią i zaakceptują nasze pomysły. Z drugiej strony chcemy tworzyć, myśleć i działać w sposób kreatywny, bo dzięki temu jesteśmy w stanie się rozwijać i zmieniać siebie, innych wokół siebie, a tym samym małymi krokami zmieniać świat na lepsze miejsce.

Chcemy mieć poczucie, że to, co robimy, ma sens, i że zostawimy po sobie pozytywny ślad.

Czy tylko twórca musi być kreatywny?

kreatywność i odwaga dnd

Kreatywność to również odbieranie dzieł innych ludzi przez nas samych. Nasza interpretacja to również współtworzenie dzieła innego artysty, na przykład obrazu czy muzyki. Jeśli jesteśmy na to otwarci, to oznacza, że nie tylko sięgamy do swoich emocji, ale także otwieramy się na emocje i punkt widzenia artysty, niejako zaglądamy do jego kreatywnego, wrażliwego świata. Mamy niepowtarzalną okazję odczuć i doświadczyć tego, jak ktoś inny postrzega i interpretuje rzeczywistość. Obdarza nas zaufaniem, otwierając się przed nami, wystawiając się na ocenę i ryzykując odrzucenie. Warto to przyjąć, stać się pełniejszym i ubogacić swoje życie, zmieniając perspektywę widzenia świata.

Im wrażliwszy jesteś, tym pełniej przeżywasz życie. Zaryzykuj twórczość, miłość, nowy pomysł, proszenie o pomoc, empatię, pomoc innym – ludzie odpowiedzą Ci tym samym, a Ty na łożu śmierci nie będziesz żałował rzeczy, których w swoim życiu nie zrobiłeś.

Jak pisała Isabelle Laflèche:

Twoja pasja czeka, aż dogoni ją odwaga. Nie karz jej zbyt długo na siebie czekać! Bądź odważny i zdobywaj swoje szczyty!

Skocz do sklepu

DOSKONALE NIEDOSKONALI

Może Cię też zaciekawi...

Zostań autorem książki "Doskonale Niedoskonali"!

Wierzysz w to, że aby osiągnąć sukces, trzeba po drodze pokonać wiele zakrętów? Chcesz zainspirować innych i pokazać, że wcale nie trzeba być doskonałym, by działać? 

Dołącz do grona doskonale niedoskonałych autorów i napisz z nami książkę.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz