Doskonale – Niedoskonali

Co łączy ze sobą kluczowe momenty życiowe, kryzys połowy życia, przemianę koncepcji siebie i trójkąt równowagi?

W kilku poprzednich wpisach poznaliśmy wiele nowych pojęć związanych z tym jak definiujemy siebie – między innymi, dlaczego właśnie w ten sposób oraz jakie sytuacje naszego życia mają na to wpływ. W dzisiejszym artykule podsumujemy wszystkie wnioski i zastanowimy się, co je ze sobą łączy.

A zatem, co mają wspólnego kluczowe momenty życiowe, kryzys połowy życia, przemianę koncepcji siebie i trójkąt równowagi?

Aby to dokładnie wyjaśnić, musimy wrócić do krótkich definicji wymienionych wyżej pojęć.

  • Otóż…kluczowe momenty życiowe to sytuacje, w których podejmujemy ważne decyzje życiowe.
  • Kryzys połowy życia to jeden z kluczowych momentów życiowych, w którym dokonujemy między innymi zmiany koncepcji siebie. Dokonują się też zmiany w istotnych dla nas obszarach: egzystencjalnym, fizycznym, rodzinnym, społecznym.
  • Koncepcja siebie to obraz siebie, jaki posiadamy na własny temat, na temat własnego ja, tego, kim jesteśmy, własnej tożsamości.
  • Natomiast trójkąt równowagi obrazuje dynamiczny balans w sferze życia osobistego, rodzinnego i zawodowego.

Co sprawia, że zachodzą w nas zmiany?

kryzys połowy życia doskonale niedoskonali

W cyklu naszego życia przechodzimy kluczowe momenty życiowe związane z etapami naszego życia, jak narodziny, okres dorastania, środek życia i jego zakończenie. Kluczowe momenty życiowe nie dotyczą jednak tylko etapów naszego rozwoju, mogą być niezależne od nas albo wynikać z tego, że celowo do nich dążymy. Przykładem mogą być narodziny dziecka lub przeprowadzka albo zmiana pracy. Inny powód to sytuacje od nas niezależne lub przypadkowe — jak zdanie usłyszane przypadkiem, które motywuje nas do podjęcia istotnej zmiany w naszym życiu w dowolnej jego sferze – osobistej, rodzinnej czy zawodowej.

Kim jesteś? Dokąd zmierzasz? Czego pragniesz?

Niezależnie od tego, w jakim kluczowym momencie życia jesteśmy, mierzymy się z odpowiedziami na kluczowe pytania dotyczące tego, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, czego pragniemy. To pytania, które są elementem naszej koncepcji siebie — tego kim jesteśmy osobiście, rodzinnie i zawodowo.

Co jeśli znasz już odpowiedź na kluczowe pytania?

Znalezienie odpowiedzi na te i inne pytania nie jest proste. Czasami okazuje się, że kiedy takie odpowiedzi znajdziemy, po pewnym czasie staną się nieaktualne, ponieważ my się zmieniliśmy, zmieniły się też nasza sytuacja, wiek, doświadczenia, hierarchia wartości czy ich definicje.

Kiedy poznasz na nie ostateczną odpowiedź? Nigdy.

Tak naprawdę przez całe nasze życie definiujemy siebie, chcemy dowiedzieć się, kim tak naprawdę jesteśmy, jaka jest nasza tożsamość zawodowa czy rodzinna. Szukamy odpowiedzi na pytania o sens i cel życia. Rzecz w tym, że nie ma jednej odpowiedzi, a ta praca nigdy się nie kończy.

Mam nadzieję, że dzięki tym wpisom, udało Ci się zajrzeć w głąb siebie, dowiedzieć się o sobie czegoś nowego, a być może przejść pewną przemianę koncepcji siebie.

Poszukując odpowiedzi na pytania o sens i cel swojego życia pamiętaj, że jest coś, co pozostaje w tych poszukiwaniach niezmienne. Jesteśmy w tym wszystkim Doskonale Niedoskonali.

doskonale niedoskonali

Skocz do sklepu

DOSKONALE NIEDOSKONALI

Może Cię też zaciekawi...

Zostań autorem książki "Doskonale Niedoskonali"!

Wierzysz w to, że aby osiągnąć sukces, trzeba po drodze pokonać wiele zakrętów? Chcesz zainspirować innych i pokazać, że wcale nie trzeba być doskonałym, by działać? 

Dołącz do grona doskonale niedoskonałych autorów i napisz z nami książkę.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz