Mimo tego, że zmiany w środku życia u kobiet i mężczyzn pojawiają się w podobnym czasie, to jednak różnią się one między sobą. Wpływa na to nie tylko płeć, ale również cele, marzenia oraz pełnione role życiowe. Tydzień temu opowiadałam, jak zmiany środka życia przejawiają się u kobiet. W dzisiejszym wpisie skupimy się na przemianach u mężczyzn.
W poprzednim wpisie opowiadałam o tym, że różnice między kryzysem połowy życia u kobiet i mężczyzn wiążą się z różnym nasileniem dotkliwości zmian fizycznych oraz z odmiennością pełnionych ról społecznych.
Dowiedzieliśmy się, że nie tylko hormony, a wiele innych czynników związanych z celami, marzeniami, poczuciem samorealizacji, życiem rodzinnym ma ogromny wpływ na zmiany, które zachodzą u kobiet w okresie środka życia. U wielu kobiet dominujący temat kryzysu środka życia dotyczy konfliktu między zaangażowaniem w pracę zawodową a życiem rodzinnym. Często w bilansie dotychczasowego życia okazuje się, że wcześniej nie realizowały swoich marzeń związanych z karierą zawodową i samorealizacją, ponieważ były skoncentrowane się na celach związanych z rodziną.
Z jaką strefą życia związane są marzenia mężczyzn i związane z nimi refleksje?
Właśnie w okresie połowy życia często oceniamy swoje dokonania pod kątem realizacji własnych marzeń. Oceniamy, jakie nasze marzenia zajmują teraz, jak je przeżyliśmy — czy zostały zrealizowane, stały się przedmiotem kompromisu, czy zostały porzucone.
Ponieważ mamy poczucie ograniczoności czasu, jaki został do przeżycia, czujemy, że nie można już dłużej odkładać realizacji marzeń na przyszłość, bo właśnie teraz jest ostatnia szansa na ich realizację. Wiemy, że albo zrealizujemy je teraz, bo jeszcze mamy wystarczającą ilość czasu, aby to zrobić, albo już nigdy. To może prowadzić nas do decyzji o wprowadzeniu marzeń w swoje życie i zbudowaniu nowej struktury życia lub do ostatecznej rezygnacji z ich spełnienia.
W badaniach naukowych wykazano, że marzenia kobiet w większości związane są ze sferą rodzinną i zawodową, u mężczyzn zaś dominują młodzieńcze marzenia związane z karierą.
Jak to wygląda u mężczyzn? Jakie zmiany dominują u nich w okresie środka życia?
Mężczyźni odczuwają w okresie nasilenia kryzysu połowy życia zmiany w ramach koncepcji siebie, zmiany fizyczne i emocjonalne, mierzą się z przewartościowaniem swojej hierarchii wartości, mogą doświadczać poczucia dezintegracji. Jednocześnie często wykazują tak zwaną postawę generatywną wobec młodszego pokolenia. Inaczej mówiąc — są zainteresowani partnerkami dużo młodszymi od siebie.
Ponadto mierzą się z akceptacją własnego losu oraz śmierci. Nasilają się u nich refleksje dotyczące przemijania i skończoności życia. Mężczyźni akceptują upływ czasu oraz fakt nieuchronności śmierci. Mają także skłonność do przyjmowania filozoficznej postawy wobec życia i śmierci.
W przeciwieństwie do kobiet, ojców dorastających dzieci w zdecydowanie mniejszym stopniu dotyka zjawisko nakładania się kryzysów rozwojowych. Okres odchodzenia dzieci z domu nie jest u nich tak przełomowy, jak bywa u matek.
Na przykładzie tych dwóch, ostatnich wpisów dowiedzieliśmy się, że kobiety i mężczyźni znacznie różnią się między sobą w doświadczaniu zmian związanych ze środkiem życia. Nie ma jednak wątpliwości, że zmiany te są nieuchronne i w mniejszym, bądź większym stopniu, ale doświadczymy ich wszyscy. Warto poświęcić chwilę i sprawdzić jakie zmiany mogą zajść lub już zachodzą u nas i jak się z nimi mamy. Być może to ułatwi nam drogę przejścia przez ewentualne kryzysy środka życia.
Skocz do sklepu
Może Cię też zaciekawi...
W jaki sposób napisanie książki wpływa na rozwój Twojego biznesu i marki osobistej?
Już niedługo na półkach księgarni pojawi się III tom Doskonale...
Czytaj więcejTrzeci rozdział książki „Doskonale niedoskonali” – co w nim znajdziesz?
A gdyby tak głęboko zastanowić się nad sobą i swoim...
Czytaj więcejNa czym polega paradoks odwagi?
Jak mawiał Winston Churchill: Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka...
Czytaj więcejZostań autorem książki "Doskonale Niedoskonali"!
Wierzysz w to, że aby osiągnąć sukces, trzeba po drodze pokonać wiele zakrętów? Chcesz zainspirować innych i pokazać, że wcale nie trzeba być doskonałym, by działać?
Dołącz do grona doskonale niedoskonałych autorów i napisz z nami książkę.
