Doskonale – Niedoskonali

Czym jest odwaga?

Ostatnio poruszaliśmy kwestię odwagi w kontekście akceptacji własnych niedoskonałości. Dziś zastanowimy się nad tym czym właściwie jest odwaga. Być może masz jakąś swoją własną definicję tego słowa. Przekonaj się, jaka jest moja.

Czym jest odwaga?

Odwaga to wybór. Jeśli na przykład czujemy, że fundamenty naszego życia chwieją się w posadach i tracimy znane nam punkty oparcia, to czy powinniśmy ulec lękowi, panice lub apatii i zaprzestać jakiegokolwiek konstruktywnego działania?

Zdecydowanie nie, gdyż:

  • utracimy wtedy możliwość wywierania wpływu nie tylko na nasze, ale i na cudze życie,
  • zrezygnujemy z możliwości świadomego kształtowania rzeczywistości,
  • porzucimy bycie odpowiedzialnym za siebie, za innych, za przyszłość.

A może w sytuacji radykalnych zmian odwagą jest nasza decyzja o zachowaniu własnej wrażliwości, odpowiedzialności i oczywiście świadomości?

Czy brawura jest odwagą?

Odwaga to też podążanie jeszcze niewydeptanymi ścieżkami, na których sami sobie jesteśmy przewodnikami. Oczywiście takiemu działaniu towarzyszy lęk i strach. Bez tych emocji nie istniałaby odwaga, są one jej niezbędnym elementem, ponieważ odwaga to nie brak lęku i strachu, ale działanie pomimo nich. Odwaga nie jest brawurą, choć czasami może być z nią mylona. Brawura może na przykład często maskować tłumiony strach.

W miłości również potrzebujemy odwagi…

Ciekawe jest to, że angielski odpowiednik słowa „odwaga” (courage) ma ten sam rdzeń, co francuskie coeur, oznaczające serce. Serce jest umieszczone w centralnym punkcie naszego ciała. Podobnie odwaga jest bazą innych wartości, takich jak miłość czy wierność, nadaje im rzeczywisty wymiar. Jeśli nie kierujemy się odwagą w miłości, traci ona swój koloryt i może się stać zwykłą zależnością. A wierność bez odwagi przekształca

się w zwykły konformizm.

Jak pisała poetka Halina Poświatowska:

Miłość stała się moim sprzymierzeńcem. Wyposażyła mnie w odwagę i cierpliwość.

Bądź odważny, bądź sobą!

Odwaga jest też wręcz niezbędnym warunkiem naszego bycia i stawania się prawdziwym sobą. Jeśli nasze ja, my sami, mamy być realni i odrębni od reszty świata, to odwaga jest niezbędna, bo tylko wtedy sami sobie okazujemy szacunek i zaangażowanie i możemy się rozwijać i współistnieć z innymi jako niezależna jednostka, a nie tylko niewyodrębniony, nijaki element większej całości.

Tylko dzięki odwadze podejmujemy każdego dnia wiele decyzji i świadomych wyborów i dzięki temu zaangażowaniu stajemy się pełniejszymi jednostkami.

Odwaga nie jest jednowymiarowa. Ma wiele odmian. Ciekawy jesteś jakich? Te kwestie poruszymy już następnym wpisie.

Skocz do sklepu

DOSKONALE NIEDOSKONALI

Może Cię też zaciekawi...

Zostań autorem książki "Doskonale Niedoskonali"!

Wierzysz w to, że aby osiągnąć sukces, trzeba po drodze pokonać wiele zakrętów? Chcesz zainspirować innych i pokazać, że wcale nie trzeba być doskonałym, by działać? 

Dołącz do grona doskonale niedoskonałych autorów i napisz z nami książkę.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz