Jak mawiał Winston Churchill: Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga. O odwadze napisaliśmy już sporo. Przekonaj się jednak czego z pewnością jeszcze o niej nie wiesz.
Na czym polega paradoks odwagi?
Sprzeczność polega na tym, że podejmując działanie, musimy się w pełni zaangażować i jednocześnie mieć świadomość, że możemy popełnić błąd. Odwaga to nie tylko rozwój. Odwaga na najwyższym poziomie jest czymś więcej – to nielogiczny, ale dialektyczny związek pomiędzy przekonaniem a niepewnością.
Nie działamy bez wątpliwości, ale pomimo nich. W tym samym momencie ufamy sobie i mamy wątpliwości, co nie jest sprzecznością, ale szacunkiem do prawdy i świadomością, że to ona jest najważniejsza, stoi przede wszystkim, co może być zrobione i powiedziane, i trwa wiecznie.
Czy bycie absolutnie pewnym swego może być niebezpieczne?
Idąc dalej tym tropem, można stwierdzić, że osoby nieposiadające wątpliwości, całkowicie pewne swoich racji, „absolutnie pewne”, „absolutnie przekonane”, są niebezpieczne, ponieważ takie przekonania są istotą dogmatyzmu i fanatyzmu. Niezachwiana pewność własnych racji zamyka na przyjmowanie innych punktów widzenia, ale paradoksalnie ujawnia podświadome wątpliwości. Aby uciszyć zarówno je, jak i przeciwników swoich racji, takie osoby podwajają swój opór, co jest jeszcze bardziej sztywne i niebezpieczne.
Kluczem do wszystkiego jest otwartość
I kolejny paradoks. Jeśli wyrażamy swoje wątpliwości w sposób otwarty i równie otwarcie bronimy swoich racji, to wówczas inni czują się przy nas bezpieczniej. Wiedzą wtedy, że nie tylko ich gnębią wątpliwości, a mimo to mają odwagę iść naprzód i sięgać po swoje cele. To właśnie robimy dzieląc się z Tobą naszymi historiami dążenia do sukcesu, ale i tworząc społeczność, w której nawzajem się wspieramy w dążeniu do samorealizacji.
Każdy z nas deklaruje, że pragnie być odważny. Niektórzy z nas są bardziej, inni mniej odważni. Jeśli chcesz wzmacniać tę cechę w sobie, to na pewno pomoże Ci w tym głęboka wewnętrzna motywacja, ocena tego, co Ci przeszkadza być odważnym, i przyjrzenie się temu, co motywuje innych do odważnego działania.
Wiesz już czym jest paradoks odwagi. Z kolejnego wpisu, który ukaże się już za tydzień, dowiesz się co może przeszkadzać Ci w byciu odważnym. Mam nadzieję, że wszystkie te spostrzeżenia będą dla Ciebie cennymi wskazówkami ukazującymi drogę do budowania w sobie odwagi.
Skocz do sklepu
Może Cię też zaciekawi...
Zostań autorem książki "Doskonale Niedoskonali"!
Wierzysz w to, że aby osiągnąć sukces, trzeba po drodze pokonać wiele zakrętów? Chcesz zainspirować innych i pokazać, że wcale nie trzeba być doskonałym, by działać?
Dołącz do grona doskonale niedoskonałych autorów i napisz z nami książkę.