Doskonale – Niedoskonali

Jakie są rodzaje miłości

Szukanie odpowiedzi na pytanie, czym jest miłość, jest zajęciem, które zajmuje każdego z nas, ponieważ doświadczamy w swoim życiu miłości w wielu odsłonach. Od miłości do drugiej osoby, do innych ludzi, innych ludzi do nas, poprzez miłość w znaczeniu uniwersalnym, do tej najważniejszej, będącej podstawą wszystkich innych rodzajów miłości – miłości do siebie samych.

Dziś chciałabym zachęcić Cię do szerszego spojrzenia na temat miłości i zainspirowanie do tego, abyś mógł pochylić się nad najważniejszą kwestią w życiu najważniejszej dla Ciebie osoby – Ciebie samego. Dlatego w błyskawicznym skrócie pokażę Ci, jak wygląda zagadnienie miłości w kilku perspektywach.

Miłość miłości nierówna

Dla niektórych z nas miłość jest jak żywioł – który ma też działanie niszczące, jednak wielką wartością jest samo jej doświadczanie, bez względu na to, czy przynosi ono nam szczęście i radość, czy też dostarcza przykrości i cierpienia.

Wierzysz w romantyczną miłość? A może jesteś romantyczny? Często mówimy o tym, że kogoś kochamy, i używając słowa „kocham”, mamy na myśli niekoniecznie za każdym razem to samo. Kiedy bowiem mówimy o miłości do drugiej osoby i mówimy o tym, że kochamy kogoś, często mylimy to uczucie z kilkoma innymi emocjami – zauroczeniem, pożądaniem i zakochaniem.

Zauroczenie

Jak to jest, kiedy jesteśmy zauroczeni drugą osobą?

Dominuje wtedy podziw dla czyjegoś talentu, osobowości, wyglądu, stylu bycia – powierzchownych elementów, na które zwracamy uwagę w pierwszym momencie i na ich podstawie zaczynamy idealizować osobę, która nas zauroczyła.

Zauroczenie jest tak zwiewne i eteryczne, że często zdarza się, że kiedy zaczynamy tę osobę poznawać nieco bliżej – okazuje się, że czar pryska, ponieważ konfrontujemy nasze zauroczenie z rzeczywistością, która jest odmienna od naszych wyobrażeń. Pewnie jako nastolatek

byłeś zauroczony drugą osobą i pewnie uśmiechasz się, kiedy to czytasz.

Pamiętasz to uczucie i tę osobę?

Pożądanie

Druga emocja, z którą możemy pomylić miłość, to pożądanie – związane z erotyzmem i napięciem seksualnym. Pożądanie jest związane z wyglądem naszego ciała, jego mową, naturalnym lub wypracowanym seksapilem albo też połączeniem obu jego rodzajów.

Inne aspekty – jak osobowość, status społeczny, poglądy, wykształcenie – schodzą na dalszy plan i nie mają dla nas większego znaczenia. Pożądanie jest krótkotrwałe – zazwyczaj pęka jak bańka mydlana po jednej wspólnej nocy, a jeśli trwa dłużej – na przykład tygodniami lub miesiącami, wcale nie ma gwarancji, że przerodzi się uczucie zakochania i doprowadzi do miłości.

Zakochanie

Ostatnie uczucie, z którym możesz pomylić miłość, to zakochanie – tak gwałtowne i intensywne, że ulegamy złudzeniu, ba, jesteśmy irracjonalnie przekonani, że kochamy tę drugą osobę nad życie, chcemy nieustannie z nią być, idealizujemy ją, popadamy w euforię i jesteśmy przekonani,

że możemy wszystko, pokonamy wszystkie przeciwności, nawet jeśli znamy

tę osobę tylko przez krótki czas – kilka dni lub tydzień.

Słyszałeś o miłości od pierwszego wejrzenia? Koncentrujemy się tylko na sobie i naszym zakochaniu, nic innego nas nie interesuje. Praca i obowiązki schodzą na dalszy plan.

I tutaj pewnie Cię rozczaruję. To migocząca w upale fatamorgana – tak naprawdę ta relacja jest jeszcze zbyt świeża, aby mówić o miłości. Dominują w nas spektakularne emocje, przestajemy logicznie myśleć, patrzymy na świat przez różowe okulary, a przede wszystkim na nasz obiekt westchnień.

Zakochaniu towarzyszy również fascynacja atrakcyjnością fizyczną drugiej osoby i jej pożądanie, a także intymne, erotyczne zbliżenia podsycane silnymi, obezwładniającymi nas emocjami. Mówi się, że piękno jest w oku patrzącego – zakochanie to jedna z sytuacji, w której to powiedzenie sprawdza się w pełni.

To jak to jest z tą miłością?

doskonale niedoskonali

Mówimy często, że serce nie sługa – i to jest prawda – ponieważ nie możemy zakochać się świadomie, co więcej, nie mamy wpływu na to, w kim się zakochujemy. Możemy się bowiem zakochać, nawet jeśli tego nie chcemy, nie planujemy albo zupełnie przeciwnie – możemy też nigdy, w całym swoim życiu nie doświadczyć uczucia bycia zakochanym. Jego warunkiem bowiem jest pojawienie się przysłowiowej chemii pomiędzy dwoma osobami.

Czasami jest tak, że poznajemy kogoś, kto wydaje się idealną osobą dla nas, i ta druga osoba postrzega nas w ten sam sposób – racjonalnie rzecz biorąc, wszystko się zgadza. Jeśli jednak nie ma tego nieuchwytnego czegoś, nie czujemy absolutnie nic do tej osoby – to wówczas nic z tego nie będzie, nie zakochamy się w kimś dlatego, że racjonalna część nas tak nam podpowiada. Jak sądzisz, czy to nie zaskakujące, w jaki sposób ewolucja płata naszemu racjonalnemu umysłowi figle?

Pewnie zastanawiasz się, co w sytuacji, kiedy jesteśmy w związku i zakochujemy się w kimś innym? Odpowiedź jest prosta. Nie możemy kontrolować uczucia, ale jako dojrzali ludzie możemy kontrolować swoje zachowanie i dokonywać świadomych, choć często niełatwych wyborów.

Jak wygląda prawdziwa miłość do drugiej osoby?

Miłość w tym wypadku to świadomy wybór w przeciwieństwie do zauroczenia, pożądania i zakochania. Akceptujemy tę drugą osobę pomimo jej wad i niedoskonałości, świadomie angażujemy się w budowanie relacji z naszym obiektem miłości. Dbamy o dobro i rozwój drugiej osoby i sami chcemy się dla niej rozwijać. Podstawą zdrowego związku miłosnego jest to, że tworzą go dwie wolne i niezależne emocjonalnie, społecznie i pod każdym innym względem osoby, które mogą funkcjonować osobno, ale które dzięki świadomemu wyborowi, ze względu na miłość decydują się tworzyć związek.

Prawdziwa miłość polega na tym, że bierzemy odpowiedzialnie pod uwagę drugą osobę podczas podejmowania ważnych decyzji, ponieważ wiemy, że mogą one na nią realnie wpływać. Istotą miłości jest działanie na rzecz drugiej osoby, którą kochamy, tak aby mogła się ona rozwijać najlepiej jak tylko może, żeby rozkwitło w niej wszystko to, co najlepsze i najpiękniejsze.

Miłość oznacza brak egoizmu, to dawanie, towarzyszenie, troska i opieka. Idealnie jest, jeśli miłość jest wzajemna i stanowi połączenie pożądania, przyjaźni, zaangażowania i podziwu dla drugiej osoby. To również szacunek, zrozumienie, wsparcie i przekonanie, że możemy liczyć w potrzebie na osobę, którą kochamy i która kocha nas.

Agape to znaczy miłość

Miłość w znaczeniu uniwersalnym to miłość agape. Jej pierwotne znaczenie związane jest z religią i nie oznacza jedynie zasady moralnej, zawiera w sobie jednocześnie miłość niebiańską, czyli miłość do Boga, i miłość bliźniego.

Agape jest najwyższą formą miłości, zawiera w sobie miłość braterską, dobroczynność, jak również miłość Boga do ludzi. Z punktu widzenia filozoficznego agape to jest właśnie miłość uniwersalna, bezwarunkowa, transcendentalna, czyli wszechobecna i taka, która istnieje niezależnie od sytuacji.

Doświadczasz takiego rodzaju miłości?

Miłość do samego siebie

I teraz przechodzimy do najważniejszego punktu, czyli do miłości do samego siebie. Miłość do siebie samego często utożsamiamy z egoizmem i narcyzmem, jednak to nie jest to samo.

Jeśli chcemy spełnić swoje pragnienie i osiągnąć szczęście, to miłość do siebie samego jest podstawowym jego warunkiem.

Dzięki miłości jesteśmy w stanie rozwijać swój wewnętrzny potencjał i możliwości jako osoba. Jedną z nich jest dążenie do bycia szczęśliwym i uszczęśliwiania innych.

Kto nie umie kochać siebie, nie umie też kochać bliźniego.

Św. Augustyn

Skocz do sklepu

DOSKONALE NIEDOSKONALI

Może Cię też zaciekawi...

Zostań autorem książki "Doskonale Niedoskonali"!

Wierzysz w to, że aby osiągnąć sukces, trzeba po drodze pokonać wiele zakrętów? Chcesz zainspirować innych i pokazać, że wcale nie trzeba być doskonałym, by działać? 

Dołącz do grona doskonale niedoskonałych autorów i napisz z nami książkę.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz